
До червня 2025 року в державному бюджеті утворився дефіцит — це пов’язано з тим, що витрати на оборону перевищили прогнози та заплановану суму минулого року. Наразі “діра” становить мінімум 400 млрд гривень, повідомив нардеп Ярослав Железняк.
Щоб заповнити такі прогалини в бюджеті, минулого разу українцям були підвищені податки. Чи збільшать податки у 2025 та 2026 роках? Про це розповів Яні Брензей голова податкового комітету Данило Гетманцев в ефірі телемарафону.
Чи будуть збільшені податки в Україні у 2025 році
Нагадаємо, що наприкінці травня 2025 року Ярослав Железняк повідомив, що необхідні корективи бюджету 2025 складуть 400-500 млрд грн. Це пов’язано з перевищенням планованих оборонних витрат. Подібна ситуація спостерігалася і в минулому році.
Незабаром нардеп додав, що під час питань до уряду прем’єр-міністр Денис Шмигаль підтвердив наявність такої проблеми з бюджетом. Перевищення плану відбулося в лютому 2025 року, коли Україна витратила 336,6 млрд грн — це 62,5% від усіх бюджетних витрат.
Дефіцит у 400-500 мільярдів в бюджеті викликав у українців питання та логічні остороги: піднімуть податки, щоб закрити розрив? Голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив, що найближчим часом податки в Україні підвищувати не планують.
За його словами, такої ймовірності немає навіть на наступний рік.
Зі свого боку, я не бачу перспектив для підвищення податків. Більше того, навіть і на 2026 рік. А ситуація в 2026 році досить складна з точки зору доходів до державного бюджету, так як там є більший дефіцит, який поки не перекритий за рахунок зовнішніх джерел.
Згідно з думкою Гетманцева, закрити діру в пів трильйона гривень можна і без збільшення податків для українців. Перше, що може допомогти, — вивід економіки з тіні. У минулому році це принесло додаткові $2,5 млрд, а у 2025 році планується зібрати $4 млрд.
Цього року ми розраховуємо на 160-170 мільярдів гривень за рахунок детінізації до кінця року.
Також ситуацію можуть поліпшити військові облігації та скорочення неефективних програм. Це може принести ще 50 мільярдів. Підвищення податків буде нечестним стосовно бізнесу, адже це позначиться тільки на тих, хто працює чесно.
На думку Гетманцева, обсяг тіньової економіки в Україні становить 800-900 млрд гривень.
Ми могли б, перенісши ці кошти в державний бюджет, втроє збільшити зарплати всім вчителям, втроє підвищити зарплати всім медикам і ще на 50% підвищити пенсії.
В першу чергу під детінізацію повинні потрапити торгівля тютюном і паливом, а також митниця і контрабанда.
На завершення, підвищення податків у 2025 році, про яке говорив Данило Гетманцев, є частиною ширшої стратегії щодо скорочення бюджетного дефіциту та гармонізації податкового законодавства з європейськими стандартами. В цьому контексті важливо також ознайомитися з тим, як нові ініціативи впливають на повсякденне життя громадян, наприклад, оподаткування продажів на маркетплейсах.