Під час війни багато людей стикаються з травматичними подіями. До них можна віднести смерть близьких, сексуальне насильство, акти жорстокості, вимушене переміщення та спостереження страшних подій.
Психіатр та медичний психолог Надь Беата пояснила, що таке гостра реакція на стрес, які в неї симптоми і чому вона виникає.
Що являє собою гостра реакція на стрес
Гостра реакція на стрес (ГРС) – тимчасове порушення, що виникає у людини внаслідок незвичайного фізичного або психічного стресу (наприклад, загроза життю, серйозна травма або сексуальне насильство).
Для діагностики гострої стресової реакції її симптоми повинні тривати щонайменше три дні.
Важливо: ніколи не займайтеся самолікуванням. Зверніться до лікаря, якщо у вас є підозра на цей розлад.
Симптоматика гострої реакції на стрес
ГРС включає в себе чотири типи симптомів:
- Симптом повторного переживання події. Нав’язливі спогади або сни; фізичні реакції (пітливість, прискорене серцебиття) і паніка при згадці про травматичну подію.
- Уникнення. Можлива відмова від думок, почуттів, розмов, місць, людей, пов’язаних з травматичним досвідом.
- Дисоціація. Відчуття відстороненості від інших (наприклад, змінене сприйняття навколишньої реальності або себе, нібито ви дивитеся на себе збоку), емоційна тупість, дереалізація та деперсоналізація, дисоціативна амнезія (неможливість згадати важливий момент події).
- Підвищена збудливість. Симптоми включають поганий сон, роздратованість та підвищену пильність, спалахи гніву (з незначного приводу або без нього).
Які наслідки має ГРС
Гостра стресова реакція призводить до серйозного дистресу або порушення нормальної життєдіяльності у соціальних, професійних або інших важливих сферах.
⠀
Також ГРС може перерости у посттравматичний стресовий розлад вже через місяць. Проте ПТСР також може бути тимчасовим і зникнути протягом місяця після впливу травматичної події.
Пам’ятайте: будь-яка реакція на травму є нормальною реакцією на аномальні обставини, а не проявом слабкості чи психопатології.
Важливо пам’ятати, що своєчасне звернення за професійною допомогою може запобігти негативним наслідкам для психічного та фізичного здоров’я. Щоб глибше зрозуміти, як емоційні реакції впливають на наш стан, рекомендуємо ознайомитися з матеріалом про те, як пригнічений гнів може сприяти розвитку аутоімунних захворювань.