
Дослідження за 2020 рік виявило, що автоімунні захворювання набагато частіше трапляються у жінок — вони становлять майже 80% всіх випадків. Додаткове дослідження, проведене у 2021 році, показало, що жінки також частіше страждають від тривожності, посттравматичного стресового розладу та анорексії.
На платформах соціальних мереж жінки часто діляться тим, що гнів у них викликає майже фізичну нудоту. Чи сприяє пригнічений гнів погіршенню жіночого здоров’я?
Коріння проблеми глибоко в суспільстві — від жінок очікують мовчазності, турботи про інших і дотримання ввічливості. Гнів традиційно вважають чоловічою емоцією, але він властивий усім. Потрібно вміти виражати його конструктивними й прийнятними способами.
Але якщо цього не робити, чи може це обернутися хворобою? The Independent вивчили, як пригнічений гнів пов’язаний з автоімунними захворюваннями.
Зв’язок між гнівом і автоімунними захворюваннями
Наприкінці 1980-х психолог Дана Джек визначила, що багато хто з її пацієнтів намагався пригнічувати свої потреби, щоб уникнути конфліктів і задовольняти бажання інших. Вона пов’язувала таку поведінку з підвищеним ризиком виникнення депресії.
Нещодавнє дослідження в Університеті Піттсбурга показало, що пригнічений гнів у жінок збільшує ризик атеросклерозу на 70%. Був також помічений суттєвий ріст ризику серцево-судинних захворювань.
Багатьох жінок турбує ідея, що пригнічений гнів може позначитися на фізичному здоров’ї. У 37-річної Сари з Лондона була діагностована пернициозна анемія після багаторічної боротьби з анорексією. Їй також було діагностовано фіброміалгію після пережитих емоційних і фізичних травм.
— Гнів, який я відчувала до друзів, родини, кривдників і суспільства, не знаходив виходу. Він проявлявся в моєму тілі через біль у кишечнику, грудях, плечах і горлі. У мене склалося враження, що цей біль є фізичним втіленням необроблених емоцій.
Щоб позбавитися його, вона вдавалася до екстатичних танців, масажу, дихання діафрагмою і технік заземлення. Іноді після інтенсивного заняття вона фізично відчуває, як негативні емоції покидають її тіло.
29-річна Діллі страждає від тиреоїдиту Хашимото — автоімунної хвороби, при якій імунна система атакує щитовидну залозу, сповільнюючи обмін речовин. Її симптоми погіршилися після важкого року, насиченого особистими і робочими проблемами.
Я пригнічувала свої почуття, і вважаю, що це нашкодило моєму здоров’ю, — розмірковує вона.
Деякі експерти впевнені, що існує зв’язок між пригніченням емоцій і фізичними недугами.
Сертифікований лікар-ендокринолог-натуропат Джолін Брайтен говорить, що підкорення емоцій, включаючи гнів, пов’язується з підвищенням рівня стресу, порушенням роботи імунної системи та хронічними запаленнями, які можуть як загострювати, так і викликати розвиток автоімунних хвороб.
Певні дослідження вказують, що пригнічення емоцій може запустити довготривалу активацію гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової осі, що призводить до збою роботи імунної системи. Це загострює симптоми у хворих на ревматоїдний артрит, вовчак і розсіяний склероз.
Доктор Сула Віндгассен, психолог і КПТ-терапевт, підкреслює, що здоров’я по своїй суті є біопсихосоціальним — воно формується біологічними, психологічними, соціальними та екологічними факторами.
Тобто обговорення здоров’я і захворювань має враховувати всі три аспекти в сукупності.
Хоча деякі дослідження припускають зв’язок пригнічених емоцій із порушеннями імунної системи, ця область вимагає подальших пошуків.
— Недостатньо досліджень вивчало пригнічений гнів і його ефект на імунітет. Тим не менш, дослідження в області психонейроімунології надають переконливі докази того, що пригнічення емоцій може негативно вплинути на функціонування імунної системи, — додає експерт.
Як тіло реагує на пригнічення емоцій
Всі емоції біологічно обумовлені через активність мозку, зміни вегетативної нервової системи і гормональну секрецію. Проте самі емоції не завдають шкоди. Шкоду завдає наше ставлення до них, яке напружує організм.
Пригнічення є однією з найбільш напружених реакцій, яка активує області мозку, такі як префронтальна кора, знижуючи при цьому активність у зоні обробки емоцій — мигдалеподібному тілі.
Це збільшує рівень кортизолу і негативно позначається на роботі імунної системи. Кортизол може як сповільнювати імунну відповідь, так і надмірно її активувати. Будь-який із цих станів веде до запальних процесів.
Як навчитися керувати емоціями
Що можна вжити, щоб уникнути негативного впливу емоційного пригнічення на здоров’я? Доктор Брайтен рекомендує розвивати емоційну усвідомленість і виражати гнів через щоденникові записи, терапію або соматичні практики.
Регулярна фізична активність, практики усвідомленості та дихальні техніки також допомагають регулювати нервову систему і зменшують фізіологічні ефекти пригніченого гніву.
Досвід деяких жінок підтверджує дані досліджень і спостереження експертів: необроблені емоції можуть проявлятися фізично і сприяти хронічним недугам. Вираження цих емоцій, а також терапія і активні заняття можуть суттєво поліпшити ситуацію.
Важливо пам’ятати, що здоров’я і емоційний стан тісно пов’язані, і пригнічення емоцій може стати причиною різних захворювань. Щоб уникнути подібних проблем, варто приділяти увагу своїм почуттям і вчасно звертатися за допомогою. Для більш глибокого розуміння теми емоційного виснаження, пропонуємо вивчити методи боротьби з емоційним вигоранням при лікуванні безпліддя.