
Великодні свята та Радониця
Великодні свята пов’язані з давніми обрядами, які зараз сприймаються як християнські, хоча їхні корені сягають у далеке минуле. Серед інших знаменних дат цього часу — Радониця, відома як Великдень для померлих.
Про походження, обряди та заборони цього дня Nominal.com.ua розповість в цьому матеріалі.
Радониця або Проводи 2025
Через тиждень після Великодня починаються дні поминання, які в різних частинах України називають по-різному: Проводи, Гробки, Радониця.
Вважається, що в цей час душі померлих знаходять спокій, і близькі повинні відвідати церкву та кладовище, щоб згадати їх у молитвах і думках. За народними уявленнями, душі відчувають це і радіють.
Зазвичай Радониця відзначається на дев’ятий день після Пасхи.
У 2025 році християни східного і західного обряду будуть святкувати Пасху одночасно — 20 квітня, тому Радониця цього року для всіх вірян конфесій буде відзначатися у вівторок, 29 квітня.
Історія і традиції Радониці
Назва Радониця або Радуниця походить від слова радість, оскільки вважається, що в цей день люди радіють переходу їхніх померлих рідних у вічне життя.
Традиція Радониці зародилася задовго до прийняття християнства на Київській Русі. Слов’яни з покоління в покоління навесні вшановували своїх предків — їхній культ завжди був важливою частиною духовної культури.
Вважалося, що в день святкування Радониці душі померлих радіють тому, що їх пам’ятають і шанують, і благословляють нащадків. З приходом християнства язичницька традиція об’єдналася з новою вірою і стала частиною Великодніх звичаїв.
Церква тепер на дев’ятий день після Пасхи закликає не сумувати, а пам’ятати, що Христос воскрес, переміг смерть і подарував надію на воскресіння всім людям.
Назви поминального дня в Україні варіюються в залежності від регіону. Наприклад, на Заході та в центрі країни його називають Гробки або Могилки, на Поліссі — Радониця, а на півдні — Поминальний понеділок (тут на кладовище йдуть саме в понеділок, а не у вівторок).
Що заборонено на Радоницю
На Радоницю або Гробки існує багато вигаданих обрядів, які церква не схвалює і вважає забобонами. Вони не мають відношення до духовного світу і не допоможуть спілкуванню з душами, що пішли в інший світ.
Що не можна робити на Гробки? Не можна відвідувати могили без попередньої молитви в церкві за померлих.
Не слід на Гробки влаштовувати великі застілля і багато їсти або пити на кладовищі — це не прийнято, і церква не підтримує такі бенкети. Краще роздати їжу нужденним або дітям.
Також на кладовищі не можна залишати сигарети, навіть якщо куріння було звичкою померлого. На Радоницю заборонено пити спиртне або виливати його на могили.
Не варто згадувати погане про покійного — якщо немає теплих слів про померлого, краще взагалі промовчати.
Що стосується роботи, то, хоча й немає прямої заборони на неї, все ж бажано відкласти справи на інший день.