За перші чотири місяці 2025 року зареєструвалися близько 82 тисяч нових ФОП, а близько 120 тисяч бізнесменів завершили свою діяльність. Таким чином, на один створений бізнес припадає 1,5 закритих, повідомили в Опендатабот.

Порівнюючи з минулим роком, можна відзначити, що тоді відкривалося більше малих бізнесів, ніж закривалося. Нові підприємці переважно обирають сектор роздрібної торгівлі. Цей сегмент охоплює майже чверть нових ФОП.

Відкриття та закриття ФОП у 2025 році: дані

З початку року в Україні відкрилося 81 928 ФОП. Це на 9% менше порівняно з аналогічним періодом 2024 року.

Тим часом, 119 895 підприємців завершили свою роботу, при цьому кількість закриттів зросла на 44% порівняно з тим самим періодом минулого року.

Всього у 2025 році закрилося на 37 967 ФОП більше, ніж відкрилося. Минулого року, навпаки, було відкрито на 7 166 бізнесів більше, ніж закрито.

Чверть всіх нових підприємців займаються роздрібною торгівлею — це 20 763. Ще 7 129 ФОП працюють у сфері IT та консалтингу з програмування. Трійку лідерів замикає оптова торгівля з 6 216 новими підприємцями.

Найбільша кількість бізнесів зареєстрована в Києві — 11,6 тисяч або 14,2%. Далі йде Дніпропетровська область з 7,8 тисяч (9,6%) та Львівська область — 6,1 тисяч (7,6%).

Цього року жінки активніше реєструють власний бізнес: 61% нових ФОП створено жінками, частка чоловіків становить лише 39%.

Голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що різке зростання закриттів підприємств на початку року ймовірно пов’язане з закриттям неактивних ФОП, яким з 1 січня знову введено обов’язок сплати ЄСВ.

— Також визначено військовий збір у розмірі 800 грн на місяць від мінімальної зарплати на 2025 рік, незалежно від того, здійснюють вони діяльність чи ні.

Оскільки такі ФОП не ведуть реальну діяльність, вони закриваються, щоб уникнути нарахування податку.

Тим не менше, з березня кількість відкритих ФОП (20 029) перевищує кількість закритих (18 477). Аналогічна ситуація була і в квітні, зазначив депутат.

Він упевнений, що зміна кількості ФОП не відображає поліпшення чи погіршення економічної ситуації, оскільки поточна спрощена система оподаткування часто використовується для мінімізації податкових виплат чи уникнення мобілізації. Гетманцев вказав на популярну схему використання ФОП замість найманих працівників.

Експерт з економічної та податкової політики Олег Гетман також вважає, що нові правила вплинули на “сплячих ФОП”, тобто на підприємців, які не вели активну діяльність, або робили це рідко. Для тих, хто має стабільний дохід та прибуток, нічого не змінилося.

— Безумовно, іноді закриваються і активні бізнеси через труднощі роботи під час війни. Серед ключових проблем підприємці часто згадують зниження споживчого попиту, нестачу кваліфікованої робочої сили, відсутність доступу до дешевих кредитів і, безумовно, небезпеки через війну, — підкреслює експерт.

За його словами, ті підприємці, які заморозили свою діяльність під час війни, продовжать закриватися. Проте вже в найближчі місяці ситуація стабілізується.

Експерт припускає, що за підсумками 2025 року кількість відкритих і закритих ФОП буде рівною, на відміну від попередніх років, коли нових бізнесів було більше.

Опендатабот додає, що в перший тиждень травня зафіксовано найбільшу кількість відкриттів ФОП за цей рік — 7 014. Всього з початку року зареєстровано вже 88 388 нових підприємців.

В результаті економічних та політичних змін багато ФОП в Україні припиняють свою діяльність, що має значний вплив на підприємницький клімат країни. Важливо розуміти, що такі зміни не відбуваються ізольовано, і їхні наслідки можуть зачіпати різні аспекти життя українців. Для глибшого розуміння наслідків економічних реформ, пов’язаних із соціальними виплатами, варто ознайомитися з матеріалом про нові правила та скорочення пенсій у 2025 році.